Každý z nás se čas od času jistě odmění něčím krásným, značkovým či dražším. Chceme si udělat radost, potěšit své smysly, vždyť, žijeme jen jednou. Jsou ale lidé, kteří nadměrným nakupováním řeší problémy ve vztahu. Hromaděním věcí se snaží „zaplnit“ prázdné místo a utěšit se. Častokrát tráví hodiny nejen v obchodních centrech ale také na internetu při výběru nejrůznějších kousků oblečení, kosmetiky či elektroniky.
Příznaky závislosti na nakupování
Kupování zcela nepotřebných a zbytečných věcí může být jedním z prvních signálů, že je člověk závislý. Tyto předměty, spotřebiče či oděvy pak leží netknuté. Dále utrácíme peníze, které nemáme. Jsme schopni si půjčovat, překročit rozpočet, jít do mínusu. Drahé věci pak ukrýváme před příbuznými a nechceme přiznat jejich skutečnou hodnotu. Trpíme pocity viny, které vzápětí vystřídá nákupní horečka.
Jak si můžeme pomoci?
Nejdříve ze všeho je nutné promluvit s blízkými. Zejména pokud naše neutuchající touha po nákupech ohrožuje rodinný rozpočet. Svěřte jej tedy do rukou někomu jinému. Na kreditních či debetních kartách si nastavte určitý limit pro výběr či útratu u obchodníků. Ten vám nedovolí jej překročit a utratit tak víc, než je nutné. Místo času stráveného mezi regály či věšáky vyražte do přírody, na kulturní akci či si dovolte strávit kvalitní chvíle s milovanými. Odpoutejte pozornost od slev a sezónních výprodejů a začněte se skutečně věnovat sobě a druhým. Pokud chuť utrácet přetrvává a vymyká se naší kontrole, měli bychom navštívit psychologa a poradit se s ním.
Stejně jako u závislosti na alkoholu či drogách je velice obtížné přestat. Je pravdou, že si vyloženě neničíme svá těla, ale svým konáním zasahujeme do financí a vztahů. Obklopování se věcmi přináší jen chvilkové potěšení a je více nežli jasné, že se zase vydáme na štaci do nejbližšího nákupního centra či e-shop. Začněme tedy hledat potěšení v zážitcích, které si koupit nemůžeme. Je zcela zásadní si uvědomit, že svět je plný nádherných příležitostí, které si za peníze pořídit nelze.